To, co
chcielibyście
wiedzieć, (ale
boicie się
zapytać)
o antykoncepcji awaryjnej
Masz 72 godziny, aby zabezpieczyć się po stosunku. Rozwiązaniem jest antykoncepcja awaryjna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o antykoncepcji awaryjnej (doraźnej, „po”, postkoitalnej), poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Antykoncepcja "po"
Są to tabletki awaryjne zażywane po stosunku (do 72 godzin po stosunku), jeżeli, pomimo zastosowania „antykoncepcji przed”, zaistniało ryzyko zapłodnienia. Działanie tabletek „po” polega na wykorzystaniu właściwości gestagenu – hormonu mającego podobne właściwości do progesteronu, który jest wytwarzany w organizmie kobiety. Gestagen powoduje zagęszczenie śluzu do tego stopnia, że plemniki nie mogą przedostać się do jajowodów.
Aby tabletki „po” były skuteczne, należy zażyć je najpóźniej w ciągu 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku.
Im szybciej tabletki "po" są przyjęte, tym większa jest ich skuteczność. Jednorazowe zastosowanie tego typu antykoncepcji "po" nie jest szkodliwe dla zdrowia, jednak częstsze jej stosowanie może doprowadzić do pojawienia się poważnych zaburzeń (np. do całkowitego rozregulowania cyklu), gdyż tabletki „po” zawierają duże dawki hormonu. W Polsce pigułki „po” są dostępne wyłącznie na receptę. Zastosowanie ich daje możliwość uniknięcia nieplanowanej ciąży. Przez wiele osób antykoncepcja „po” jest mylona z tabletkami poronnymi – to błędne podejście, gdyż w przeciwieństwie do tych ostatnich pigułki „po” nie wywołują poronienia lecz działają antykoncepcyjnie. Pigułki „po” są zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i oficjalnie dostępne w Polsce.
Konsultacja merytoryczna:
dr n. med. Grzegorz Południewski