Mity na temat antykoncepcji


Pragnienie posiadania dziecka jest jedną z najrzadziej podawanych przyczyn, dla których ludzie współżyją seksualnie. Dlatego od dawna poszukiwano skutecznych sposobów zapobiegania ciąży.


Wiele z nich przetrwało do tej pory, jednak nie wszystkie są skuteczne. Oto kilka wybranych mitów o antykoncepcji:

1. Kobieta nie może zajść w ciążę podczas inicjacji seksualnej

Kobieta ma te same szanse na zajście w ciążę podczas pierwszego stosunku jak i przy każdym następnym. Wszystko zależy od tego, czy jest ona w trakcie dni płodnych, a nie od tego, czy współżyła wcześniej seksualnie, czy nie.

2. Prysznic lub kąpiel po stosunku zapobiegają nieplanowanej ciąży

Wzięcie prysznica nie jest skuteczną metodą antykoncepcji, gdyż niemożliwym jest tak dokładne wypłukanie spermy z pochwy, aby zapobiec dotarciu pojedynczych plemników do komórki jajowej i jej zapłodnieniu.

3. Stosunek przerywany uniemożliwia poczęcie

To wielki mit. Wycofywanie się przed ejakulacją nie jest skuteczną metodą antykoncepcyjną, gdyż nawet przed wytryskiem, w czasie stosunku, wydzielają się niewielkie ilości spermy, dzięki czemu może dojść do zapłodnienia.

4. W czasie miesiączki seks jest bezpieczny

Wiele osób wierzy w ten mit. Jednak w trakcie menstruacji kobieta może zajść w ciążę, jeżeli jej cykl jest bardzo krótki lub nieregularny. Sporadycznie zdarza się, że kobieta w czasie okresu może jednocześnie mieć owulację. Ponadto, sperma może przetrwać w organizmie kobiety od 3 dni do 5 dni, dlatego do zapłodnienia może dojść również w kilka dni po stosunku.

5. Pigułki powodują raka

Według najnowszych badań, kobiety, które regularnie i przez długi czas stosują doustną antykoncepcję, mogą być mniej narażone na zachorowanie na niektóre rodzaje nowotworów.

6. Prezerwatywę można zastąpić balonem

Tak, naprawdę istnieje taki mit. Zdecydowanie balon nie jest substytutem prezerwatywy. Nie zadziała również żaden plastikowy woreczek śniadaniowy ani folia. Szansa, że taki substytut pęknie jest zdecydowanie wyższa. 

7. Seks na stojąco uniemożliwia zajście w ciążę

Istnieje wiele mitów odnośnie pozycji, najczęściej wspominana jest pozycja stojąca w trakcie stosunku. Jednak żaden sposób ułożenia ciała ani częstotliwość stosunków nie zabezpieczają przed możliwością zajścia w ciążę.

8. Bez orgazmu nie ma ciąży

Wiele osób uważa, że jeśli stosunek nie był zakończony orgazmem, kobieta nie zajdzie w ciążę. To fałszywe twierdzenie. Przyjemność nie ma nic wspólnego z antykoncepcją – bez względu na to, czy seks jest udany i czy masz orgazm, czy nie, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest jednakowe.

9. Pigułka działa od razu po jej zażyciu

To mit, gdyż organizm każdej kobiety potrzebuje czasu, aby dostosować się do działania tabletki antykoncepcyjnej tak, aby hormony w niej zawarte mogły „zgrać się” z naturalnymi, wydzielanymi przez jej organizm. Tabletki są skuteczne dopiero po upływie pewnego czasu - najczęściej pełne działanie antykoncepcyjne występuje dopiero od drugiego cyklu stosowania.

10. Tabletki to rozwiązanie na pewien czas

Wiele kobiet uważa, że tabletki antykoncepcyjne można przyjmować tylko w limitowanym czasie, gdyż po długim i nieustannym stosowaniu mogą one jej zaszkodzić lub przestać działać. To nieprawda, gdyż tę metodę antykoncepcyjną można stosować przez długi czas i jest wciąż tak samo skuteczna. Jednak zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką i być świadomym wymienionych w niej działań niepożądanych wynikających ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych, żeby w razie ich wystąpienia udać się natychmiast do lekarza.


Konsultacja medyczna:

dr n. med. Adam Mościcki, specjalista ginekolog - położnik