Wakacje za
pasem –
niezbędnik


Zbliżają się wakacje – czas wyjazdów i ekscytujących imprez. Moment, kiedy chcesz się zabawić i zaszaleć. Jak zrobić to bezpiecznie? Co na pewno przyda Ci się na wyjeździe? Oto lista niezbędnych rzeczy.


Wyjeżdżając z domu, zawsze dobrze jest zabrać ze sobą zapas wybranego rodzaju środków antykoncepcyjnych. Dziewczynom zabezpieczającym się poprzez stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, doradzamy wzięcie ze sobą dodatkowego opakowania preparatu. Nigdy nie wiadomo, co może się przydarzyć – jeżeli jedno opakowanie np. zamoknie lub zostanie zgubione, zawsze będziesz miała pod ręką drugie, zapasowe. Jest to szczególnie ważne, gdyż tabletki antykoncepcyjne dostępne są tylko na receptę – bez niej nie kupisz ich w żadnej aptece.

O zapasie prezerwatyw również lepiej jest pomyśleć z wyprzedzeniem. Najpewniejszym miejscem ich zakupu jest apteka. Kupowanie "gumek" w kioskach, marketach czy na stacji benzynowej nie jest zbyt dobrym pomysłem, gdyż nie wiadomo jak długo leżały tam na półkach i czy skutecznie zadziałają. Na miejscu na pewno będzie można je także kupić, ale mogą być droższe i niekoniecznie tej marki, do której jesteście przyzwyczajeni.

Jeżeli jednak pojechaliście na wakacje nieprzygotowani lub zastosowana przez Was metoda antykoncepcyjna zawiodła, nie traćcie głowy – wybierzcie się do najbliższej przychodni lub gabinetu i poproście lekarza o przepisanie tak zwanej tabletki „po stosunku”. Nie ma powodów do paniki, jeśli szybko podejmiecie decyzję i w ciągu maksymalnie 72 godzin po stosunku, partnerka zażyje przepisany przez ginekologa środek. Wybierajcie ją w ostateczności, gdy inne zastosowane przez Was środki okazały się nieskuteczne. Po zażyciu tabletki „po stosunku”, kobieta może, odczuwać ból głowy, nudności lub przez pewien czas mieć rozregulowany cykl miesiączkowy.

Single jadące na wakacje powinny szczególnie uważać. Staranna i przemyślana antykoncepcja jest dla nich wyjątkowo ważna, pamiętajcie zawsze o stosowaniu prezerwatyw – dadzą Wam większą pewność, że wrócicie do domu zdrowi i nie zarazicie się chorobą przenoszoną drogą płciową. Pamiętajcie jednak, że w przypadku wirusów, w tym HIV, prezerwatywy nie dają stuprocentowej ochrony. Odpowiednie zabezpieczenie jest bardzo ważne podczas wakacyjnych wyjazdów.

Dodatkowa rada, to koniecznie zabrać na wakacje numer telefonu do swojego ginekologa.

 

Konsultacja medyczna:

dr n. med. Adam Mościcki, specjalista ginekolog - położnik