Szacunek dla ofiary gwałtu


Po tak traumatycznym zdarzeniu, jakim jest gwałt, kobieta ma prawo chcieć rozmawiać lub w ogóle nie chcieć rozmawiać o tym, co ją spotkało, a osoby z jej otoczenia muszą to uszanować. Ma ona również prawo nie wracać przez jakiś czas do codziennych obowiązków zawodowych i domowych. 


Po tak traumatycznym zdarzeniu, jakim jest gwałt, kobieta ma prawo chcieć rozmawiać lub w ogóle nie chcieć rozmawiać o tym, co ją spotkało, a osoby z jej otoczenia muszą to uszanować. Ma ona również prawo nie wracać przez jakiś czas do codziennych obowiązków zawodowych i domowych. Ma prawo żywo wyrażać  lub wcale nie wyrażać doświadczanych emocji. Najlepszą strategią osób chcących ją wspierać jest bliskość i reagowanie na jej potrzeby. A przede wszystkim podkreślanie, że kobieta nigdy nie jest winna, winny jest zawsze tylko sprawca, niezależnie od okoliczności, w których doszło do zgwałcenia.

Priorytetem działania, jeżeli chcemy poradzić sobie z gwałtem, jest zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa, danie sobie czasu na powrót do normalnego funkcjonowania i korzystanie z każdej pomocy, która wydaje się nam potrzebna.


Skomentuj


Komentarze

User Ofiara pisze:

Mamy taka sprawiedliwos ze zprawca zostaje uniewinniony.Tylko przeżywamy niepotrzebnie wszystko jeszcze raz na nowo chodzac na sprawy i widzac jego morde...tak naprawde gwałt zostaje juz na zawsze w naszej pamieci!