Seks w islamie


Kilka dni temu światem wstrząsnęła wiadomość o młodej Norweżce aresztowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich za to, że… ktoś ją zgwałcił. Z perspektywy europejskiej wydaje się to całkowitym absurdem. Karać należy przecież sprawcę gwałtu, a nie kobietę, która „dopuściła się seksu pozamałżeńskiego”- jak brzmiało orzeczenie sądu. Końcowe uniewinnienie kobiety w tej sprawie wynikało najprawdopodobniej wyłącznie z chęci uniknięcia międzynarodowego skandalu.


Kilka dni temu światem wstrząsnęła wiadomość o młodej Norweżce aresztowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich za to, że… ktoś ją zgwałcił. Z perspektywy europejskiej wydaje się to całkowitym absurdem. Karać należy przecież sprawcę gwałtu, a nie kobietę, która „dopuściła się seksu pozamałżeńskiego”- jak brzmiało orzeczenie sądu. Końcowe uniewinnienie kobiety w tej sprawie wynikało najprawdopodobniej wyłącznie z chęci uniknięcia międzynarodowego skandalu. Gdyby jednak chodziło o miejscową kobietę, a nie turystkę, zapewne musiałaby ona odsiedzieć wyrok, swoją drogą, o kilka miesięcy dłuższy od wyroku dla gwałcącego mężczyzny.

Przed wyjazdem na wakacje do krajów arabskich, warto znać kilka zasad i praw regulujących współżycie seksualne w tych rejonach świata, wiedzieć co w zakresie seksualności jest halaal – dozwolone, a co haraam – zabronione. Oto nasze wskazówki:

ZINA – to słowo, które znać musisz koniecznie. To nielegalny kontakt seksualny, zwłaszcza z osobą, z którą nie jest się w związku małżeńskim. Oznacza to, że zabroniony jest zarówno seks przedmałżeński – pomiędzy osobami, które nie zawarły jeszcze związku małżeńskiego, jak i pozamałżeński – a więc pomiędzy osobami, które są związane z kimś innym. Trzeba pamiętać, że nie chodzi tu tylko o normy religijne. Seks „poza” małżeństwem jest surowo karany przez prawo, a więc w większości krajów islamskich grozi za niego kara więzienia i nie tylko. Dla przykładu, w Arabii Saudyjskiej, dla osoby niezamężnej/nieżonatej uprawiającej seks przewidziana jest kara 100 chłost i roczne wykluczenie ze społeczeństwa; dla osoby dopuszczającej się zdrady, akt ten skończyć się może karą śmierci.

W związku z zarezerwowaniem kontaktów seksualnych dla małżeństw, niedozwolone są także kontakty homoseksualne, karane śmiercią. Kontakty analne – w społeczeństwach bardziej permisywnych praktykowane nie tylko przez pary homoseksualnych mężczyzn, ale również w związkach heteroseksualnych, również są niedozwolone. Podobnie jak seks z kobietą w trakcie miesiączki, która postrzegana jest jako nieczysta i powinna powstrzymać się nie tylko od aktywności seksualnej, ale również od przytulania, całowania i … gotowania. Nieco łagodniej, jako „dozwolone, ale nie zalecane” przez normy religijne postrzegane są seks oralny (w małżeństwie oczywiście) i masturbacja – chociaż zaleca się powstrzymywanie od tego typu aktywności, nie są one karane.

W kwestii antykoncepcji – dozwolone są metody okresowej wstrzemięźliwości i prezerwatywa. Metody uważane za „medyczne” dozwolone są dla kobiet, o ile nie powodują trwałej niepłodności.

Trzeba oczywiście pamiętać, że kraje Bliskiego Wschodu są dość mocno zróżnicowane, podobnie jak kraje europejskie. Wybierając się do Egiptu lub Turcji spotkamy inne zasady niż w Arabii Saudyjskiej, Iranie czy Emiratach Arabskich. Zasady dotyczące seksualności są jednak dosyć surowe, zwłaszcza w przypadku kobiet, od których kategorycznie oczekuje się abstynencji seksualnej i pozostania w dziewictwie do czasu zawarcia związku małżeńskiego. 


Skomentuj


Komentarze

User a pisze:

aż strach jechać na tam wakacje, jak im padnie turystyka, to może się obudzą...