Pigułka
gwałtu


Impreza w modnym klubie, przystojny facet, głośna muzyka, kolorowe drinki, jeden, drugi, trzeci… Brzmi to jak wspaniała zabawa, która niestety może zakończyć się tragicznie ze względu na nieświadome zażycie „pigułki gwałtu”


Czym jest „pigułka gwałtu”, jak działa, a przede wszystkim jak nie dać się skrzywdzić?

Poniżej podajemy odpowiedzi na te pytania.

„Pigułka gwałtu” to określenie substancji psychoaktywnych, które po zażyciu powodują senność i utratę pamięci, utrzymujące się przez kilka a nawet kilkanaście godzin. Jako tabletkę gwałtu najczęściej wykorzystuje się substancję chemiczną GHB lub Rohypnol/Flunitrazepam – obydwa środki są depresantami.

Po zażyciu substancji GHB w niewielkich ilościach, pojawiają się odczucia podobne do tych po wypiciu alkoholu tj. ogólna sprawność organizmu jest obniżona, ruchy są zachwiane, równowaga ciała zaburzona, mowa staje się bełkotliwa i niewyraźna. Duże dawki tej substancji mogą wywoływać amnezję i utratę świadomości. Łatwo można przedawkować tę substancję, co prowadzi do śpiączki, powoduje zaburzenia oddychania, a w skrajnych przypadkach może spowodować śmierć. Wykrycie GHB we krwi jest bardzo trudne lub niemożliwe, gdyż jego ostatecznymi metabolitami są dwutlenek węgla i woda.

Z kolei Flunitrazepam to wyjątkowo silny lek nasenny, który jednocześnie działa uspokajająco – działa on o wiele silniej niż Relanium. Środek ten oszołamia, powoduje dezorientację, senność i amnezję.

Ketamina i wodzian chloralu są znacznie rzadziej stosowane jako „pigułka gwałtu”.

„Pigułka gwałtu” jest bardzo trudna do wykrycia, ponieważ po rozpuszczeniu w płynie jest bezbarwna, bez zapachu i bez smaku. „Pigułka gwałtu” dobrze rozpuszcza się w napojach i w chwili nieuwagi lub niewiedzy „ofiary” może być dodana do jej soku, piwa czy drinka. Skutki działania tabletki widać już po kilkunastu minutach od jej zażycia – „ofiara” traci kontrolę nad swoimi myślami i swoim ciałem, a po pewnym czasie częściowo traci przytomność. To właśnie te właściwości „pigułki gwałtu” wykorzystywane są przez sprawców, którzy mogą zgwałcić, okraść lub przygotować kompromitujące materiały (zdjęcia lub filmy o charakterze pornograficznym) w celu późniejszego szantażowania „ofiary”.

Co zrobić, aby nie zostać ofiarą tabletki gwałtu?

Przede wszystkim należy zachować trzy podstawowe zasady bezpieczeństwa:

  • Po pierwsze, nigdy nie pozostawiaj na imprezie swojego napoju bez nadzoru lub pozostaw go zaufanej koleżance albo znajomym, na których możesz polegać. Ponadto nie przyjmuj żadnych napojów od nieznanych osób.
  • Po drugie, zachowaj umiar w piciu alkoholu oraz zachowaj czujność. Wiele gwałtów z wykorzystaniem pigułki dokonywanych jest na osobach pijanych, a więc nieświadomych tego co się wokół nich dzieje, a co za tym idzie niewiarygodnych podczas składania zeznań.
  • Po trzecie, jeżeli gorzej się poczujesz, poproś o pomoc przyjaciół lub ochroniarza. Unikaj ciemnych, opustoszałych miejsc i zawsze otaczaj się zaufanymi ludźmi, ponieważ „ofiara” jest tak oszołomiona pod wpływem tabletki gwałtu, że może opuścić imprezę z pierwszą napotkaną osobą, gotową przejąć nad nią kontrolę.

Wybierając się większą grupą na imprezę, na wszelki wypadek zainteresuj się, gdzie znajdują się wszyscy znajomi z którymi przyszliśmy. Tylko osoby, które dobrze znają „ofiarę” tabletki gwałtu, mogą ją uchronić przed zagrożeniem ze strony sprawcy. „Ofiara” tabletki gwałtu jest bezbronna, sprawia wrażenie nietrzeźwej, nie krzyczy, nie broni się, łatwo poddaje się działaniom prowadzącej ją osoby. Tylko znajomi lub przyjaciele mogą zorientować się, że „ofiara” nie jest pijana, a zachowuje się w taki nietypowy sposób bo jest pod wpływem „pigułki gwałtu”.

Jeżeli dojdzie do przestępstwa, należy zgłosić je jak najszybciej na policję.


Konsultacja medyczna:

dr n. med. Adam Mościcki, specjalista ginekolog - położnik