Jeśli lekarz nie chce
przepisać
tabletek
antykoncepcyjnych


Postanowiłaś stosować leki antykoncepcyjne. Umówiłaś się na wizytę do lekarza. Prosisz ginekologa o ich przepisanie – a on się nie zgadza. Dlaczego? Czy ma do tego prawo? I co zrobić w takiej sytuacji?


W Polsce nadal zdarzają się lekarze, którzy przy podejmowaniu decyzji o przepisaniu tabletek antykoncepcyjnych (w tym również pigułek „po”) kierują się swoimi poglądami oraz wyznawaną religią. Uważają, że stosowanie metody hormonalnej, zwłaszcza przez niepełnoletnie dziewczyny i niezamężne kobiety, jest niemoralne. Natomiast przepisywanie tabletek ograniczają jedynie do sytuacji, kiedy ich zdaniem takie postępowanie jest uzasadnione dobrem i zdrowiem pacjentki.

W takiej sytuacji przekonanie lekarza do zmiany podejścia jest bardzo trudne. Zamiast kontynuować rozmowę, która zarówno dla Ciebie jak i ginekologa nie jest komfortowa, lepiej podziękować i skorzystać z usług innego specjalisty, gdyż lekarz ma prawo odmówić przepisania leku ze względu na swoje przekonania.

Lekarze często wymieniają niepełnoletni wiek pacjentki jako jedną z głównych przyczyn odmowy przepisywania tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli więc nie skończyłaś jeszcze 18 roku życia, a chcesz stosować tabletki antykoncepcyjne lub antykoncepcję „po”, musisz przynieść na to pisemną zgodę rodziców. Z tego względu, za pierwszym razem najlepiej wybrać się do ginekologa z mamą. Przy kolejnych wizytach będziesz mieć już jasną sytuację i bez problemów powinnaś otrzymać receptę na następne opakowania tabletek antykoncepcyjnych.

Jeżeli spotkałaś się z odmową lekarza, po prostu wybierz się do innego ginekologa, ponieważ istnieje wielu lekarzy przepisujących swoim pacjentkom tabletki antykoncepcyjne. Zanim jednak umówisz się na wizytę w kolejnym gabinecie, dołóż wszelkich starań, aby jak najwięcej dowiedzieć się o przyjmującym w nim lekarzu.

Przeprowadź wywiad środowiskowy. Zapytaj koleżanki do jakiego lekarza chodzą i jakie jest jego podejście do antykoncepcji. Jeżeli przepisuje on tabletki antykoncepcyjne, a Twoja koleżanka ma o nim dobre zdanie, warto umówić się do niego na wizytę.

Innym, dobrym sposobem na uzyskanie informacji o lekarzu jest sprawdzenie o nim opinii w Internecie. Sprawdź na forach i w katalogach gabinetów lekarskich, jakie zdanie o nim mają jego pacjentki. Jeśli pojawiają się negatywne komentarze na temat lekarza, po prostu nie idź do niego.

Wreszcie ostatnia metoda, równie prosta. Zadzwoń do wybranego gabinetu ginekologicznego i zapytaj, czy lekarz przepisuje tabletki antykoncepcyjne i pigułki „po”. Wiele dowiesz się przez telefon, a przy okazji zaoszczędzisz swój czas i pieniądze w razie odpowiedzi budzącej wątpliwości.

Pamiętaj, że masz prawo wyboru metody antykoncepcji, a potrzeba stosowania tabletek nie jest niczym wstydliwym. W Polsce wszystkie leki antykoncepcyjne zawierające hormony – tabletki, plastry, krążki dopochwowe, zastrzyki – są dostępne wyłącznie na receptę. Zażywanie tych preparatów powinno zostać dostosowane do specyfiki organizmu pacjentki, stąd takie ograniczenie ich dostępności.

 

Konsultacja medyczna:

dr n. med. Adam Mościcki, specjalista ginekolog - położnik