Alkohol i seks


„Napiliśmy się i poniosło nas…”, „Byłam pijana, nic nie pamiętam…” – z pewnością większości z nas zdarzyła się sytuacja, w której doszło do nieplanowanego i bardzo często również niezabezpieczonego stosunku seksualnego. O takich zdarzeniach słyszy się najczęściej wśród młodych ludzi. Na drugi dzień żałują tego, co zrobili i szukają rozwiązania problemu. Czy naprawdę alkohol sprzyja niebezpiecznym zachowaniom seksualnym?

W latach 1995, 1999 oraz 2003 zrealizowano Europejskie Badanie Szkolne nt. Alkoholu i Narkotyków (ESPAD), w którym pytano o problemy dotyczące życia seksualnego. Okazuje się, że tylko niewielki procent chłopców i dziewcząt kiedykolwiek znalazło się w sytuacji spontanicznego kontaktu seksualnego po alkoholu.

Wyniki badań nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. Realia pokazują, że coraz młodsze osoby sięgają po alkohol, który sprzyja zbliżeniom. Niechciane ciąże, gwałty, zbyt wczesna inicjacja – to najczęstsze problemy spowodowane piciem wśród młodych ludzi.

Czytaj więcej

Jak sobie radzić z poczuciem winy?


Poczucie winy dotyczące życia seksualnego wynika z wychowania, pochodzenia. To nieprzyjemny stan, z którym często nie potrafimy sobie poradzić. W takiej sytuacji należy kierować się własną dojrzałością. Mamy prawo decydować o sobie i licząc się ze wszystkimi konsekwencjami świadomie podejmować ważne decyzje. Nie warto żyć w sprzeczności ze swoim światopoglądem, należy go konfrontować ze swoimi oczekiwaniami i planami na przyszłe życie.Światopogląd, który wpędza nas w choroby, kompleksy, koszmary nocne lub poczucie, że go łamiemy to nie światopogląd, a tyrania. Warto zatem porozmawiać z kimś bliskim o swoich odczuciach lub poradzić się specjalisty – być może poczucie winy jest konsekwencją wydarzeń z przeszłości, z którymi trzeba się uporać.

Czytaj więcej

Skąd się bierze poczucie winy?


Poczucie winy według psychologów to nieprzyjemny stan emocjonalny, który wynika z niezgodności pomiędzy tym, co robimy, a tym co wydaje się nam, że powinniśmy zrobić. W poczuciu winy jest wstyd, żal i złość na samego siebie. W przypadku życia seksualnego to poczucie pojawia się najczęściej w sytuacjach, kiedy nasze zachowania są niezgodne z naszym światopoglądem.

W Polsce młode osoby wychowywane są w świecie, w którym ogólnie przyjęte normy mówią o tym, że współżycie seksualne powinno być zarezerwowane wyłącznie dla małżeństwa, a kontakt seksualny z zabezpieczeniem nie jest zgodny z prawami kościoła, gdyż łamie się tym samym piąte przykazanie – nie zabijaj. Poczucie winy bierze się często z tego, że nasze postępowanie i zdanie na temat tego, co jest dla nas najlepsze jest odmienne od tego, co podpowiada otoczenie. Może się również pojawiać u osób pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych, gdy w domu miały miejsce zdarzenia dotyczące seksualności, molestowanie czy znęcanie psychiczne.

Czytaj więcej

Preejakulat


Preejakulat jest śluzową wydzieliną z gruczołów cewkowych, wydobywającą się z penisa podczas podniecenia seksualnego. W porównaniu z kobiecą lubrykacją (zwilżeniem pochwy w wyniku podniecenia seksualnego) i problemami w życiu seksualnym które mogą być spowodowane jej niedostateczną ilością lub brakiem, stosunkowo niewiele miejsca poświęca się preejakulatowi i problemom, które mogą być spowodowane przez nie więcej niż  5 ml męskiego lubrykantu.

Dawniej sądzono, że nieliczne plemniki znajdujące się w preejakulacie są martwe, a wiec niezdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Najnowsze badania wskazują jednak, że w preejakulacie mogą znajdować się (i często znajdują się!) nie tylko żywe i ruchliwe plemniki, ale również limfocyty CD4 i makrofagi – za jego pośrednictwem może więc przenosić się m.in. HIV.

Chociaż głównym zadaniem preejakulatu jest zalkalizowanie odczynu moczu, który jest szkodliwy dla plemników, warto pamiętać, że prezerwatywa powinna być założona przed wprowadzeniem penisa do pochwy, a stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą antykoncepcji! 

Czytaj więcej

Bezpieczny pierwszy raz – czego warto a czego nie warto się bać.


Pierwszy raz, podobnie jak każdy kolejny, jest obarczony ryzykiem zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zajścia w niechcianą ciążę. Warto pomyśleć z wyprzedzeniem o wizycie u lekarza ginekologa, który pomoże dobrać najbardziej odpowiednią metodę antykoncepcji. Nie należy obawiać się takiej wizyty. Im dłużej zastanawiamy się i martwimy „jak to będzie”, narasta w nas stres i wpadamy w swojego rodzaju błędne koło, które do niczego dobrego nas nie doprowadzi.

Często słyszy się o bolesnych defloracjach i towarzyszącym im obfitych krwawieniach. Należy podejść do tego z pewnym dystansem, ponieważ każde doświadczenie seksualne jest inne. Pierwsze doświadczenie seksualne będzie tym przyjemniejsze, im większy spokój i poczucie bezpieczeństwa będzie przy nim towarzyszyło.

Czytaj więcej

Edukacja seksualna w statystykach


Z najnowszego Raportu seksualności Polaków zrealizowanego w 2011 roku wynika, że prawie 90% Polaków chciałoby, aby w szkołach realizowane były zajęcia z edukacji seksualnej. Nieznacznie częściej na pytanie czy w szkole powinny odbywać się zajęcia przygotowujące dzieci i młodzież do życia seksualnego odpowiadają kobiety – 92% odpowiednio do 82% mężczyzn. Ponadto, częściej ZA edukacją seksualną opowiadają się mieszkańcy dużych miast niż mieszkańcy mniejszych miejscowości i osoby lepiej wykształcone oraz lepiej oceniające swoją sytuację materialną. Najczęstszą odpowiedzią na pytanie dotyczące tego, kiedy młodzież powinna rozpoczynać tego typu kursy, jest wskazanie na wiek 13 lat. Dorośli Polacy uważają również, że odpowiedzialność za przekazanie wiedzy z tego zakresu leży zarówno po stronie rodziców jak i szkoły!

Czytaj więcej