Bezpieczne wakacje – bezpieczny seks


Wakacje są dla większości młodych ludzi czasem realizowania odkładanych wcześniej przyjemnych planów, oderwania od rodzicielskiej kontroli i możliwości bycia tylko we dwoje ze swoim ukochanym/ ukochaną. To również szansa na poznanie właśnie takiej osoby. Zapewne dlatego statystyki pokazują, że bardzo wielu nastolatków właśnie w wakacje przeżywa swoje pierwsze seksualne uniesienia. 


Wakacje są dla większości młodych ludzi czasem realizowania odkładanych wcześniej przyjemnych planów, oderwania od rodzicielskiej kontroli i możliwości bycia tylko we dwoje ze swoim ukochanym/ ukochaną. To również szansa na poznanie właśnie takiej osoby. Zapewne dlatego statystyki pokazują, że bardzo wielu nastolatków właśnie w wakacje przeżywa swoje pierwsze seksualne uniesienia.

Z jednej strony – jest to więc okres wspaniałych przeżyć, z drugiej natomiast, może nieść ze sobą przykre konsekwencje, przed którymi można się na szczęście uchronić.

 

Jeżeli jedziemy na wakacje z myślą o tym, że możemy dać się ponieść pożądaniu, w ramach przedwakacyjnego planu pamiętajmy o zorganizowaniu sobie następujących aktywności:

 

1. LEKARZ. Skontaktujmy się z nim najpóźniej na parę dni przed wyjazdem. Najlepiej umówić się z ginekologiem, ale jeżeli perspektywa takiej wizyty budzi w nas opory, można również udać się do zaufanego lekarza pierwszego kontaktu. Po pierwsze po to, żeby się zbadać – bądźmy pewni, że wyleczyliśmy wszelkie infekcje, sprawdziliśmy, że nie jesteśmy nosicielami chorób przenoszonych droga płciową. Jest to bardzo proste – wystarczy umówić się na wizytę lekarską i poprosić o skierowanie na badanie krwi. Lekarz nie tylko nie powinien nam takiego skierowania odmówić, a wręcz przeciwnie – powinien pochwalić nas za to, że chcemy podejść do sprawy odpowiedzialnie. Po drugie, z lekarzem warto omówić skuteczną antykoncepcję i uzyskać na nią receptę. I w tym wypadku również – większość lekarzy nie będzie robiła problemu, choć w przypadku osób niepełnoletnich może zapytać, czy rodzice wyrażają zgodę na jej przepisanie (tzw. zgoda domniemana), więc ustalmy to wcześniej z mamą lub tatą, albo jeżeli są na to gotowi – weźmy ich ze sobą na wizytę.

 

W przypadku kłopotów z lekarzem, warto powołać się na Prawa seksualne (opracowane przez Światową Organizację Zdrowia w 2002 roku i podpisane przez Polskę), które stanowią fundamentalne i uniwersalne prawa człowieka i muszą być uznane, akceptowane i szanowane we wszystkich społeczeństwach. Wśród tych praw znajdują się miedzy innymi: „A. Prawo do podejmowania wolnych i odpowiedzialnych decyzji dot. posiadania potomstwa – obejmuje możliwość podejmowania decyzji o posiadaniu lub nieposiadaniu potomstwa, jego liczbie, różnicy wieku między potomstwem oraz prawo do pełnego dostępu do środków regulacji płodności. B. Prawo do seksualnej opieki zdrowotnej”.

Jeżeli to nie pomoże, znajdźmy innego lekarza. Co prawda, jedynie lekarz jest w stanie dobrać właściwą dla danej kobiety antykoncepcję hormonalną, ale nie jest to jedyna możliwość na bezpieczny seks…

 

2. APTEKA. Oprócz sprayu na komary i plastrów kupmy jeszcze opakowanie prezerwatyw. Aby je kupić, nie jest potrzebna recepta, nie trzeba być też pełnoletnim. Pamiętajmy jednak, aby zawsze sprawdzić datę ważności prezerwatywy i szczelność opakowania, w której się ona znajduje (prezerwatywy z samochodowych apteczek odnajdywane „na szybko”, zazwyczaj nie spełniają tych wymogów J, a więc nie spełniają swojej roli). Przed użyciem, poćwiczmy zakładanie prezerwatywy – instrukcję jej obsługi znajdziemy w każdym opakowaniu, trzeba również pamiętać, aby nie przechowywać jej na słońcu i nigdy przenigdy nie używać jej więcej niż raz – czyli zakładać nową po każdym wytrysku. Prezerwatywa to cudowny wynalazek, bo chroni nie tylko przed ciążą, ale również chorobami.

 

W aptece możemy też zaopatrzyć się w lubrykant – zwilżający krem, który może być pomocny przy pierwszych kontaktach seksualnych. Zdenerwowanie nie sprzyja prawidłowym reakcjom genitalnym. Zwilżenie wejścia do pochwy zmniejsza dyskomfort związany z przerwaniem błony dziewiczej (pamiętajmy, aby używać lubrykantów do tego przeznaczonych, np. zwykła wazelina – na bazie tłuszczu, może uszkadzać prezerwatywę).

 

3. PLAN AWARYJNY  

Zazwyczaj seks jest przyjemny, a pierwsze kontakty seksualne wspominamy z rozrzewnieniem. Nie oznacza to, że nie zdarzają się wypadki – prezerwatywy sporadycznie, ale pękają, czasem zapominamy o wzięciu tabletki, albo z innych powodów dochodzi do niezabezpieczonego kontaktu seksualnego. W takiej sytuacji skorzystać możemy z antykoncepcji PO. Jest to jedna z postaci antykoncepcji hormonalnej. Stosowana jest w sytuacji, kiedy doszło do wytrysku w pochwie, a partnerzy nie byli zabezpieczeni przed ewentualną ciążą lub w przypadku pęknięcia prezerwatywy oraz po kontakcie seksualnym wymuszonym przemocą. Skuteczność tej metody zależy od czasu, jaki upłynął od stosunku do połknięcia tabletki, jednak czas nie może przekroczyć 72 godzin. Antykoncepcja PO wydawana jest tylko na receptę. Dlatego warto mieć przy sobie namiary do najbliższej placówki służby zdrowia, do której po taką receptę będziemy mogli się zgłosić. A sam adres przychodni czy szpitala może przydać się też w sytuacji jakichkolwiek innych problemów ze zdrowiem – naszym lub innych osób, z którymi będziemy spędzać wakacje. Przezorny zawsze ubezpieczony!

 

Tak więc, jeżeli w wakacje planujemy być aktywni seksualnie, pamiętajmy, żeby do plecaka, oprócz wszystkich niezbędnych codziennych przedmiotów, dopakować jeszcze: antykoncepcję, prezerwatywę, kontakt do najbliższej placówki służby zdrowia i… może pamiętnik, żeby na bieżąco notować swoje przeżycia. Będzie to cudowna pamiątka z pierwszych erotycznych uniesień. 


Skomentuj


Komentarze